Jak byste zhodnotila stav současných českých recepčních služeb?

I když je outsourcing recepčních služeb ve světě zcela běžnou záležitostí, u nás většina firem recepční služby stále řeší tak, že zaměstná interní recepční, se kterými společnost neumí pracovat a motivovat je tak, aby svou práci odváděli kvalitně a rádi. Dále se často zapomíná na to, že recepce je opravdovým srdcem celého podniku nebo objektu a recepční je úplně prvním člověkem, kterého jakýkoliv příchozí spatří a se kterým komunikuje. A protože jsou interní recepční většinou velmi špatně placení a v rámci firmy si připadají doslova jako páté kolo u vozu, jsou pak velmi nespokojení. Takový zaměstnanec pak většinou vůbec neřeší, jak na své okolí působí nebo jak s ním komunikuje, a navíc má tendenci celou společnost pomlouvat, ať už mezi zaměstnanci, či klienty. A to firmě samotné ani její reputaci rozhodně neprospívá.

Milli Dítě Radová

obchodní a provozní ředitelka D'Eclair

Už jako dvacetiletá se uplatnila v rodinném podniku a souběžně s tím vystudovala management na VŠE. Pro nabité vědomosti našla v D’Eclair praktické uplatnění. Věří, že péče o zaměstnance je klíčem k jejich motivaci, a její vysoké EQ přispívá k tomu, že se všichni kolem ní cítí příjemně. S manželem mají dva syny a společně rádi cestují, třeba po oblíbené Africe. Je milovnicí dobrého jídla a vína.

Podle čeho se má klient při výběru firmy outsourcující recepční služby řídit?

To záleží na mnoha faktorech. Ten, kdo o záležitostech recepce rozhoduje, by si měl nejdřív ověřit, zda je firma, kterou hodlá oslovit, opravdu schopná zajistit pětihvězdičkové recepční služby od A do Z.

Co si má klient pod pojmem „pětihvězdičkové recepční služby“ představit?

V D’Eclair je chápeme jako komplexní servis, kdy klientům nabízíme recepční služby uzpůsobené na míru jejich potřebám. Proto u našich recepčních dbáme nejen na reprezentativní vzhled, ale také na způsob vystupování, jednání s lidmi, dochvilnost, důslednost, znalost cizích jazyků a další nezbytné atributy. Jedině takoví recepční klienta reprezentují skutečně na úrovni. Na každého příchozího se usmějí, pozdraví ho a poskytnou mu adekvátní servis bez ohledu na své osobní problémy nebo počasí.

Proč by měl klient takové služby outsourcovat?

Na rozdíl od facility či security služeb pro nás nejsou recepční služby „bokovkou“. Pro nás je to hlavní obor, ve kterém se neustále vzděláváme a posouváme dál. Díky tomu můžeme klientům nabídnout pětihvězdičkové recepční služby, kdy ke každému z nich přistupujeme zcela individuálně a na jakékoliv změny nebo nenadálé situace, které mohou nastat, okamžitě reagujeme. Tato naše přednost se projevila například ve chvíli, kdy propukla koronavirová krize. Už první den jsme svým zaměstnancům poskytli roušky a oni tak mohli dál nerušeně pracovat. A ti, kdo museli kvůli nařízením zůstat doma, šili roušky. D’Eclair je zkrátka jedna velká rodina, ve které si navzájem pomáháme a nemáme ani problém s tím, abychom pomohli někomu dalšímu. O své roušky jsme se dokonce podělili i s klienty, což také považuji za známku pětihvězdičkových služeb a zároveň i nadstandardních vztahů, které s nimi máme.

Jak své zaměstnance motivujete, aby svou práci vykonávali vskutku pětihvězdičkově?

Jsme rodinná firma a své zaměstnance známe opravdu dobře. Na začátku jsme jich měli osm, teď jich máme přes sto, ale v našem přístupu k nim se nic nemění. Máme několik týmů a o každý z nich se stará team leader, který je pro ostatní doslova rodičem. Často za ním pak členové týmu chodí pro radu nejen v pracovním, ale i osobním životě. Dále jim poskytujeme neustálou oporu a možnost posouvat se profesně dál. Často s námi spolupracují i několik let a stává se, že když od nás nakonec odejdou, po čase se ozvou a recepční služby si od nás objednávají pro firmu, ve které aktuálně působí. Myslím si, že i to o rodinných hodnotách a kvalitách naší společnosti hodně vypovídá.