Teď nejspíš stojíte před nelehkou volbou. Hodí se do haly vaší společnosti plně automatizovaný kiosek, člověk, anebo jejich kombinace? Třeba se o vaši recepci starají lidé, kteří svou práci neodvádějí moc dobře, a vy už si teď říkáte, že by se vám kiosek nebo robot mnohem více vyplatily. Jsou přece levnější, výkonnější a sotvakdy se dopustí omylu nebo chyby. A v mnoha ohledech budete mít pravdu.

„Elektronické recepce se hodí zejména do administrativních budov s vysokou frekvencí návštěv, kde tato technologie výrazně usnadní a zrychlí jejich registraci, ohlášení a navigaci na požadovanou schůzku. Jde o platformu, jejíž funkce lze dále rozvíjet a modifikovat na základě individuálních požadavků klienta,“

říká Matěj Bárta, generální ředitel společnosti M2C, která se zabývá poskytováním služeb integrovaného facility managementu.

Jak se zaměření značky od té doby změnilo?

  • Do firem, jejichž zaměstnanci a spolupracovníci mají kladný vztah k technologiím a umí nebo se je chtějí naučit ovládat.

  • Na místa, kde profesionální recepční neplní svou roli, pospávají v pracovní době a místo toho, aby návštěvníkům pomohli, se na ně tváří jako „kyselý citron“.

  • Coby doplňková služba. Příkladem mohou být fast foody, kde samoobslužné kiosky fungují zejména ve chvílích, kdy se u objednávkového pultu tvoří dlouhá fronta, anebo návštěvník ví přesně, co chce, a nepotřebuje se s obsluhou o svém výběru nijak radit.

Počkejte ale chvíli! Co když si přejete, aby si z vaší firmy příchozí odnášeli příjemné pocity a na každou další návštěvu vaší společnosti se doopravdy těšili? Pak na ně potřebujete udělat dokonalý dobrý dojem. A ten nevykouzlíte nekvalitními recepčními ani díky robotovi. Takový efekt vám zaručí jedině kvalitní a vyškolení pracovníci recepce, které jejich práce opravdu baví a naplňuje.

„Z hlediska psychologie si návštěvník firmy připadá vítaný spíše ve chvíli, kdy v recepci sedí profesionální recepční, který se na příchozího usměje a prohodí s ním pár milých slov. Prázdná recepce působí poměrně chladně a určitě ve vás nevyvolá žádné pozitivní emoce. Čím víc se nám technologie vkrádají do životů, tím je pro nás důležitější, abychom alespoň někde měli přímý a příjemný kontakt s lidmi,“

míní Ing. Jiří Rada, projektový manažer D’Eclair.

Kdy je tedy lepší, že příchozí na recepci zahlédnou lidskou tvář?

  • Když kladete důraz na první dojem, který si o vaší firmě návštěvník utvoří. Kiosek se na ně neusměje, neuvaří jim kávu, neporadí jim, kam jít, a ani umně nevyřeší nenadálé či nepříjemné situace.

  • Pokud je vaším záměrem příchozím poskytovat širší servis s přesahem do odbornější agendy, která zahrnuje mnohem více aspektů než jen hlídání vstupu do budovy.

  • Jestli návštěvníci často pokládají dotazy, na které musí recepční pohotově a kreativně odpovídat.

Roboti své uplatnění na vhodných místech určitě najdou. Ne vždy a všude jsou ale dostačujícím a kvalitním řešením potřeb daného objektu a společnosti, nebo zcela nesouzní s její kulturou či image. A ruku na srdce: Šanci udělat dobrý první dojem dostanete jen jednou a záleží pouze na vás, jaký obrázek si zaměstnanci či klienti o vaší firmě udělají.